همه آنچه که باید در مورد کیک عروسی بدانید

انتخاب کیک عروسی می تواند کار طاقت فرسایی باشد. البته ارزشش را دارد. کیک عروسی نه تنها نقش بسزایی در زیبایی مراسم شما دارد، بلکه میهمانان شما را با خاطره ای “شیرین” بدرقه می کند. برای همین بهتر است تدارک کیک عروسی را برای خودتان نیز خاطره ای شیرین و نه استرس زا کنید.

  قبل از گفتن “بله” به کیک عروس خود، کارهای زیر را انجام دهید

  • انتخاب شکل کیک عروسی

کیک عروسی باید با تِم و رنگی که برای مراسم عروسی خود انتخاب کرده اید همخوانی داشته باشد. قبل از این که سراغ شیرینی فروشی بروید، کیک رویایی خود را تجسم کنید. آیا دوست دارید با گل هایی که در مراسم استفاده می کنید تزیین شود؟ آیا دوست دارید خامه روی آن همرنگ لباس ساقدوش هایتان باشد؟ علاوه بر این ها، باید هم فصلی که در آن عروسی می گیرید و هم رسمی یا غیر رسمی بودن آن را در نظر بگیرید: آیا دارید مراسمی دوستانه در فضای باز ساحل در تابستان می گیرید یا مراسمی مجلل و پرزرق و برق در تالاری در زمستان؟

درست مثل انتخاب لباس و گل عروسی، اگر از قبل در ذهن خود ایده هایی داشته باشید، انتخابتان خیلی آسان تر خواهد بود.

در کل، کیک های سه طبقه معمول ترین و کلاسیک ترین نوع کیک برای عروسی هستند. از طرف دیگر گزینه های انتخاب دسر بی شمار است.

  • تعیین هزینه کیک عروسی

هزینه یک کیک عروسی متوسط حدود یک میلیون تومان است، ولی این مبلغ بسته به اندازه، مدل و زمانی که شیرینی پز برای پختن آن صرف می کند، تغییر می کند. ولی از آنجایی که وزن کیک نقش اصلی در تعیین قیمت آن دارد، هر چقدر کیک بزرگتر باشد، قیمت آن بالاتر خواهد بود. برای این که وزن تقریبی کیکتان را به دست آورید می توانید وزن یک برش متوسط کیک را در تعداد مهمان هایتان ضرب کنید. البته اگر بخواهید مقداری از کیک را برای جشن اولین سالگرد ازدواجتان در فریزر بگذارید، مقداری به وزن کیکتان اضافه کنید. اگر در مراسمتان میز دسر دارید دیگر نیازی نیست که اندازه کیکتان با تعداد مهمانانتان همخوانی داشته باشد. می توانید کیک عروسی را کوچک بگیرید و در کنار آن برش هایی از کیک های کوچک تر و کم هزینه تر سِرو کنید.

برای تهیه کیک عروسی دو گزینه دارید: می توانید تهیه آن را به عهده کیترینگ مراسم خود بگذارید و یا خودتان شخصاً به یک شیرینی فروشی سفارش دهید. اگر تصمیم گرفتید خودتان رأساً اقدام کنید، سعی کنید شیرینی فروشی ای را انتخاب کنید که سفارش کیک های عروسی را به صورت حرفه ای انجام می دهد. هر چه باشید بین کیک عروسی و کیک تولد باید تفاوتی وجود داشته باشد

  • انتخاب شیرینی فروشی

شیرین ترین قسمت تدارک مراسم عروسی قسمت چشیدن طعم کیک است! اگر هزینه مدنظر برای کیک رویایی خود را تعیین کردید، زمان سر زدن به شیرینی فروشی ها رسیده است. در نظر داشته باشید که درست همان طور که عاقد، گروه موسیقی و تالار و سایر موارد حساس در مراسم عروسی ممکن است برای روز مدنظرتان رزرو شده باشند، شیرینی فروش ها هم ممکن است برای آن روز سقف سفارش خود را بسته باشند. برای محکم کاری بهتر است از چند ماه قبل از مراسم سفارش خود را بدهید.

این سوال ها را از قبل از نهایی کردن سفارش از شیرینی پزتان بپرسید:

  • برای تاریخ مدنظر ما وقت آزاد دارید؟
  • هزینه کیک عروسی چقدر می شود؟
  • آلبوم عکسی از کیک های عروسی قبلی که تهیه کرده اید دارید؟
  • چطور و چه زمانی می توانید کیک عروسی را به تالار بفرستید؟
  • می توانید بر اساس تِم و رنگ عروسی، کیکی را طراحی کنید؟

اگر پاسخ هایی را شنیدید که مدنظرتان بود، زمان چشیدن مزه کیک رسیده است. اگر چه ظاهر کیک مهم است ولی نباید از مزه آن غافل شوید.

خلاق باشید! طعم های وانیلی و شکلات، طعم های استاندارد و خوبی هستند، اما می توانید طعم های دیگری هم امتحان کنید. اگر در انتخاب طعم مشکل دارید، می توانید هر طبقه از کیک را به یک طعم مختلف سفارش دهید. همین کار را در مورد فوندانت یا خامه روی کیک هم می توانید انجام دهید.

اگر وقت کافی دارید، کیک های بیش از یک شیرینی فروشی را امتحان و مقایسه کنید. فراموش نکنید که از قبل بپرسید که چشیدن طعم کیک ها مجانی است یا باید برایش هزینه جداگانه ای پرداخت کنید. همچنین این روزها بعضی از شیرینی فروشی ها کیکی مشابه و به اندازه طبقه اول کیک عروسی را در اولین سالگرد ازدواج مشتری خود ارسال می کنند؛ فراموش نکنید که این موضوع را با شیرینی پز خود مطرح کنید، در این صورت دغدغه فریز کردن کیک عروسی تان را برای اولین سالگردتان نخواهید داشت.

وقتی شیرینی پز خود را انتخاب کردید، طبیعی است که باید بیعانه ای پرداخت و کیک را برای روز عروسی تان سفارش دهید.

  • مراسم بریدن کیک عروسی

خب، خیالتان از کیک عروسی راحت شد. حالا وقت آن رسیده است که در مورد نقش کیک عروسی در مراسم تصمصم گیری کنید. بریدن کیک یکی از سنت های مراسم عروسی است. با کیترینگ خود در مورد محل قرار گرفتن و زمان بریدن کیک مشورت کنید. مطمئن شوید که کیترینگ عروسی تدارک چاقو و سرویس لازم برای بریدن کیک را دیده است. یا می توانید خودتان تدارک چاقو ببینید و از همان چاقو نیز در اولین سالگردتان استفاده کنید. زمان بریدن کیک عروسی فرصت مناسبی است که عروس و داماد چند کلمه ای به مهمان هایشان بگویند و از آن ها برای آمدن به مهمانی تشکر کنند.

وقتی کیک بریده شد و همسرتان اولین تکه از آن را چشید، نوبت مهمانانتان است. از قبل با کترینگ خود هماهنگ کنید که می خواهید کیک را سر میز میهمانان سِرو کند و یا بِبُرد و روی میز دسر قرار بدهد.

  • منوال کیک های عروسی و جایگزین های آن

اکثر عروس و دامادها کیک سنتی را انتخاب می کنند، ولی کیک سه طبقه تنها گزینه موجود برای عروسی نیست. استفاده از دسرهای متنوع در کنار یک کیک عروسی، گزینه رایجی است. این گزینه به عروس و دامادها این امکان را می دهد که با دسرهای خاطره انگیز، مثل دسر مورد علاقه دوران بچگی خود و یا دسر اولین قرار خود، شخصیت خود را به مهمانانشان نشان دهند. کاپ کیک ها در این میان محبوب ترین دسر ها هستند. کیک داماد، که کیکی کوچک با طرحی خلاقانه در کنار کیک عروسی است، این فرصت را به داماد می دهد که با انتخاب طرحی مثل گیتار یا آرم دانشگاه خود، بخشی از شخصیت خود را به مهمانان نشان دهد. مجسمه هاي روي كيك عروسي نيز گزينه ديگري است كه عروس و دامادها مي توانند خلاقيت و شخصيت خود را به رخ مهمانان بكشند.

با تشکر از حسن سلیقه و دقت شما

دریافت آلبوم نمونه

کارت عروسی جوانه